Lepszy Klimat
Podcast Lepszy Klimat to rozmowy z naukowcami, badaczami i ekspertami o naprawianiu świata, lepszej żywności, ciekawych innowacjach, ale też bardziej świadomym i zrównoważonym życiu. Wspólnie z moimi gośćmi, obserwujemy i analizujemy, ale - co ważne - szukamy odpowiedzi na pytanie "jak naprawić świat" i proponujemy rozwiązania. Paulina Górska - dziennikarka, autorka, ekoedukatorka, prowadzi edukacyjne konto na IG www.instagram.com/eko.paulinagorska/ oraz blog www.paulinagorska.com.
Lepszy Klimat
#83 | Jak jeść więcej strączków i nie cierpieć?
W Polsce w skali roku jemy kilkanaście razy mniej strączków, niż powinniśmy w ramach zdrowej, zrównoważonej diety. To duża strata, bo nasiona roślin strączkowych są nie tylko świetnym źródłem roślinnego białka, korzystnie wpływają na nasze ciała (chociażby regulując pracę jelit i łagodząc stany zapalne); są też tanie, a ich uprawa przyjazna planecie.
Dlaczego więc jemy ich tak mało? Jeden z powodów to… obawy przed wzdęciami, gazami i innymi dolegliwościami ze strony jelit, z którymi strączki są powszechnie kojarzone.
A jak zatem jeść strączki i nie cierpieć? O tym opowiada Agata Szczebyło, edukatorka żywieniowa, doktor nauk rolniczych specjalizująca się w zrównoważonej konsumpcji żywności człowieka oraz twórczyni projektu edukacyjnego Be Strąk, która - jak sama mówi - “strączki kocha miłością wielką”.
Rozmawiamy o tym, co sprawia, że strączki zasługują na miano “superfoods”; ile i jak często powinniśmy je jeść, czy strączki z puszek są niezdrowe oraz co zrobić z wodą po ich gotowaniu ;-)
Dodatkowe informacje:
Projekt edukacyjny Be Strąk
Program edukacyjny Dieta przyjazna planecie
Chcesz głębiej wgryźć się w temat strączków? - gościni poleca kilka ciekawych publikacji:
- Ban na Bisfenol A w produktach przeznaczonych do kontaktu z żywnością - projekt rozporządzenia
- Nowe stanowisko EFSA w sprawie bisfenolu A
- Większe uczucie sytości dzięki strączkowym - badanie
- Nasiona roślin strączkowych, błonnik i mikrobiota - więcej informacji
- 19 badań o właściwościach zdrowotnych zebranych na stronie www.bestrak.pl
Jeśli podobają Ci się tematy, które poruszam w podcaście, więcej znajdziesz tu:
Instagram: http://bit.ly/3Vene60
YouTube: http://bit.ly/3iddUR7
TikTok: http://bit.ly/3gDdaob
Realizacja:
Justyna Czyszczoń - redakcja
Irena Suska - montaż
P & C Paulina Górska | Varsovia Lab.